Děti a kočky

A to nikdo nechce. Neshodám mezi lidskými a kočičími miláčky a zbytečným zraněním chceme předcházet. Děti je potřeba naučit, jak se ke kočce chovat. Jak na to?

Pozor na nejmenší!
Jestliže máme doma trochu bojovnější kočku nenecháváme s ní nejmenší děti (asi do sedmi let) o samotě! Zde je na místě opatrnost a stálá kontrola. Nikdy nevíte, co je napadne.
chlapeček s kočičkou.jpg
Učíme je kočičí řeči
Dětem je potřeba vysvětlit, co znamenají kočičí signály, co nám chce svým chováním sdělit. Že když se chce pochovat a mazlit, říká to lísáním a vrněním. Nebo že když mrská ocasem je naštvaná. Vrčení, prskání a stažené uši, to je už jasné, že jí mají jít raději z cesty, protože hrozí obranné fyzické napadení.

Kam sahat a kam ne
Ukazujeme dětem, jak kočku držet a přenášet. Že jí například nemají držet jen za přední nohy a „tahat“ ji, napínají jí pak břišní svaly to se jí přirozeně nelíbí. Dále by měly děti vědět, jak čičinu hladit a drbat při mazlení. A že kočičímu ocasu a bříšku se mají raději vyhnout. Už hodně malým dětem je potřeba vysvětlit, že živá kočička není hračka, že se nemá tahat za ocas, uši nebo vousky.

Kdy nerušit!
Kočka také potřebuje odpočinek. Když spí na svém oblíbeném místě, neměl by ji nikdo rušit. Dále není vhodné ji obtěžovat, když je na kočičí toaletě. Předmětem konfliktu se může stát vyrušování kočky při jídle. Na to jí nesmí nikdo sahat! Pozor, je to přece jen šelma. Děti to pochopí, jen trpělivost. Jim by se také nezamlouvalo, kdyby je nějaký obr budil, když jsou unavené nebo jim bral oblíbenou dobrotu.
kluk s kočkou.jpg
Hraní i práce
I hraní s kočkami je dobré dětem názorně předvést. Jak zapojit mávátka, míčky a jiné hračky. Malí „páníčci a paničky“ je potřeba (samozřejmě přiměřeně jejich věku) zapojit do péče o kočku. K uklízení je toho vždy dost, pak je tu krmení (doplňování granulek a čisté vody), česání, mohou někdy svého miláčka i doprovodit třeba k veterináři na pravidelné očkování, aby se nebál. Starat se o něco živého dětem prospívá a mohou se při tom i naučit mnoho dovedností.

Čistota musí být
Učíme děti, že po každém hraní s mazlíčkem je nutné si mýt ruce. Že nemají jíst s kočkou z jedné mističky.
Dbáme na pravidelné odčervování a používání přípravků proti parazitům v srsti.

Share this post

Post navigation

You might be interested in...