Jak přimět lidstvo číst?

Nadpis „Jak přimět lidstvo číst?“ by se mohl zdát nadnesený a přehnaný, ale my si za ním stojíme, protože lidé nečtou, gramotnost klesá. Myslíme si, že by se tento problém měl řešit nějak globálněji, ideálně hned na základních školách.

Tento ústup čtených knih by se mohl začít řešit už v mateřské školce, kdy je, podle nás, důležité, aby paní učitelky seznamovaly děti s knihami a četbou už od toho nejútlejšího věku. I ve školkách by se měl určitý čas věnovat čtení knih.
Kniha, knihy, četba, čaj.

S láskou ke knihám u dětí musí pomoct jejich rodiče, ti mají na děti největší vliv. Od prvních dní, týdnů a měsíců věku dítěte dítěti předčítejte, mluvte s ním, ukazujte mu obrázky. Udělejte si večerní rituál, kdy před spaním vždy přečtete pohádku. Až bude dítě starší, nechte ho, ať se s Vámi do knihy dívá, ať Vám otáčí stránky, zodpovídejte mu všechny otázky. Děti milují návyky a pravidelnost. Pokud Vaše dítě od dětství zvyknete na pravidelnou četbu, bude to pro něj přirozené i v dospělosti.

Bavíme se tu jen o dětech, ale tento problém se netýká pouze dětí. U dětí to začíná, a pokud budete před dětmi hanit knihy, nedivme se pak, že v dospělosti budou četbu odmítat.

Ale i dospělí ztrácí chuť číst. Proč tomu tak je? Může za to nedostatek času nebo jen jiné volnočasové aktivity? Nemyslíme si. Lidé dávají přednost svým mobilním telefonům, televizorům, počítačům a tráví čas tímto způsobem s technikou v ruce. Na knihy už jim pak nezbývá čas ani chuť.

Je to obrovská škoda, protože četba rozvíjí náš mozek, naši paměť, naši schopnost přemýšlet a představovat si. Zkusme okolo sebe šířit osvětu a zaměřit se na to, aby lidé četli. Podarujte blízkou osobu knihou, doporučte známému nějakou skvělou knihu, kterou jste v poslední době četli, sedněte si se svými dětmi, přečtěte jim knihu.
Kniha, knihy, knihovna.

Někdo by se mohl vymlouvat, že nečte, protože na to nemá peníze. To je nesmysl. Knihy si nemusíte kupovat. Existují městské knihovny, kde si za malý poplatek (cca 50 CZK) můžete celý rok půjčovat knihy, Vaši známí Vám také rádi zapůjčí nějakou krásnou knihu nebo existují online webové stránky, kde si za malý poplatek nebo zdarma knihy můžete stáhnout do Vašich elektronických čteček.

Díky elektronickým čtečkám můžete celou svou knihovnu vozit neustále sebou a denně číst nová a nová dobrodružství.


Share this post

Post navigation

You might be interested in...