Módní, praktické a zdravé zároveň

Obuv. Součást našeho života, do které móda promlouvá velice svérázně. Boty jsou totiž jediná část svrchníku, která při nevhodně zvolené velikosti a typu může způsobit značné zdravotní problémy. Zatímco trička, košile, kalhoty a spodní prádlo se snadno přizpůsobí, u bot to neplatí, ty naopak chodidla zdeformují a budete pak častým návštěvníkem ortopedických ambulancí.
růžová tkanička

Na co si především dát pozor při nákupu obuvi

Páskové zapínání – v posledních třech letech se znovu vrátily do módy sandály, tzv. římanky. Jsou to lehké skořápky s rovnou stélkou zavazované na velmi tenké kožené popruhy napříč lýtkem až do výše kolen. Něco takového však lze nosit jen omezenou dobu, jakmile nohy začnou vlivem námahy přirozené natékat, pásky se budou zařezávat do kůže a mohou způsobit i bolestivá zranění a odřeniny. Vybírejte sandály se širokými pásky, nejlépe textilními, které se dobře přizpůsobí.
kotníková obuv

Špičaté modely – kdo s tímto nápadem přišel, vlastně se ani neví, každopádně nad touto obuví lámou hůl nejen odborní lékaři, ale i většina mužů, co musí tento módní trend sledovat na svých vlastních partnerkách. Tyto výrobky připomínají středověká mučidla, tehdy se chodidlo vsouvalo do podobných skřipců, ovšem za zcela zjevným účelem. Proč si tedy dobrovolně přivodit haluxy a kladívkové prsty, zdeformovanou klenbu, nepříjemné bolesti a špatné držení těla vlivem zvýšeného tlaku na páteř?

Špatná velikost – možná máte vlastní zkušenost s prodavači, kteří se dušovali, že se bota určitě roztáhne a přizpůsobí. Nepřizpůsobí. Platí to pouze u některých celokožených výrobků, a to ne za všech okolností, a především po velmi dlouhé době. Mezitím budete trpět na kuří oka, podlitiny, ztvrdlou kůži a především bolesti nebo nepříjemný pocit. Boty, které tlačí, zkrátka na nohu nepatří. Vyzkoušejte je včas, v prodejně obujte celý pár a procházejte se klidně deset minut, zkoušejte i šikmou plochu a schody, pokud je to možné. Seriózní obchodník si je něčeho takového vědom a jistě vám vyhoví.

Share this post

Post navigation

You might be interested in...