Plavba za nejznámějšími mořeplavci

KRYŠTOF KOLUMBUS

Když se řekne „mořeplavec“, každému se jistě vybaví jméno Kryštof Kolumbus. Jeho povaha byla natolik tvrdohlavá, že se vzepřel přání svého otce a již ve svých čtrnácti letech začal pracovat jako námořník. Jeho nejslavnější plavbou se stala ta, kterou podnikl v roce 1492, kdy dorazil ke břehům Ameriky. Tento rok je dodnes považován za konec středověku v Západní Evropě. Celý život žil ovšem v domnění, že doplul do Indie. Z toho důvodu také pojmenoval tamější obyvatele „indiáni“.

socha kryštof kolumbus

FERNANDO MAGALHAES

Fernão Magalhães byl původně portugalským šlechticem. Poté, co byl vyloučen dvorem, rozhodl se o přesun do Španělska a přijetí jména Fernando Magalhaes, pod kterém je znám především. S teorií o kulatosti Země si lidé pohrávali již dávných dobách. Jedním s příznivců této myšlenky byl například i Pythagoras ze Samu. Do příchodu Magalhaese se však jednalo jen o pouhé spekulace. Následná plavba v roce 1522 kulatost Země potvrdila.

JAMES COOK

Cookovo jméno nese celá řada měst, hor, ostrovů, řek, průlivů a dalších geografických názvů. Již od svých třinácti let byl James Cook na lodi jako doma. Vyzkoušel si mimo jiné povolání plavčíka, kormidelníka i kapitána. Na jednu ze svých nejvýznamnějších cest vyrazil v roce 1768 a vrátil se z ní již jako objevitel Austrálie. Nejenže během plaveb dokázal propojit své znalosti s praktickými zkušenostmi, ale především vše podrobně zaznamenal a zmapoval.

plachetnice na moři

FRANCIS DRAKE

U syna farmáře, Francise Draka, zpočátku nic nenasvědčovalo tomu, že by se měl stát slavným. Láska k moři byla u něj však natolik velká, že se již ve svých deseti letech dal k námořnictvu. Svými plavbami udělal obrovské služby anglické společnosti a za své činy byl dokonce pasován na rytíře. Obchodováním s otroky, dobýváním území a přepadáváním lodí si nicméně u mnohých vysloužil nechvalnou pověst.

Mezi další známé mořeplavce patří například Vasco da Gama, Amerigo Vespucci, Vitus Bering a mnoho dalších.

Share this post

Post navigation

You might be interested in...