Jak na mateřské neupadnout do stereotypu

Nikdy nekončící kolotoč krmení, uspávání, hraní si, rozvíjení miminka i komplexí péče o domácnost. Dny ubíhají rychle, ale vám dělá problém vzpomenout si, co jste včera vařila, protože to bude pravděpodobně něco podobného jako předevčírem, před týdnem, před dvěma měsíci. Asi každá matka se dostane do stavu, kdy se i přes neustálou vytíženost vlastně trochu nudí.
houpací kůň

Důležitý je plán na každý den. Nejlépe předchozí den večer si sedněte a sepište si, co byste zítra chtěla zvládnout. Kromě nutností jako je uvařit, vyprat nebo vyžehlit, tam vměstnejte taky četbu knihy, procházku s kamarádkou nebo 20 minut hry na hudební nástroj.

To souvisí s druhým bodem. Rozvíjejte se. Ano, jste na mateřské, ano, budete na ní ještě dlouho, ale to neznamená, že kromě zaměstnávání mozku vymýšlením odpovědí na nekončící otázky vašich malých zvědavců, se nemůžete věnovat i jiným povznášejícím duševním činnostem.

Nezapomeňte na pohyb. Při cvičení se vyplavují docela užitečné hormony, dejte jim šanci. Můžete chodit běhat nebo cvičit. Pokud to nejde, cvičte doma, ale hýbejte se. Budete se cítit lépe psychicky a trochu se vytvarovat není pro ženu nikdy k zahození.

Žijte společensky. Samozřejmě zapomeňte na divoké párty, ale setkávejte se s přáteli, každý týden si naplánujte alespoň jednu návštěvu. Popovídáte si i s někým jiným než s manželem a dětmi a taky si trochu rozšíříte obzory.

Nezapomínejte relaxovat. Momentálně pro vás není sice reálný několikadenní wellness pobyt, ale dát si vanu s bublinkami, zajít si na masáž, jít se sama projít do přírody, pustit si film a popíjet víno, nalakovat si v klidu nehty… Je třeba si něco dopřát.
máma s prckem u mapy

Během týdne pracujte – buďte vzornou matkou, uklízejte, vařte, perte, žehlete, vyřizujte, o víkendech ale trochu zvolněte, vytvořte sváteční víkendovou atmosféru, naplánujte si s manželem a dětmi nějaký výlet.

Hlavně se na věci dívejte pozitivně, zkuste si užívat každý den a každé období, protože za dvacet let na tuto dobu budete vzpomínat. Proto si udělejte vzpomínky příjemné.

Share this post

Post navigation

You might be interested in...